آسایش حرارتی در پروژه مسکونی با گواهینامه LEED

0 214
 آسایش حرارتی در پروژه مسکونی با گواهینامه LEED
LEE. اصول طراحی LEED برای طرحی خانه ها آسایش دمایی وسیعی را برای ساکنان آن به ارمغان می آور. به طور متوسط آمریکایی ها نود درصد زمان خود را در فضاهای بسته سپری میکنند. بنابراین برنامه LEED برای خانه ها دست یابی به هوای با کیفیت و سالم در فضاهای بسته است که یک جنبه از آن آسایش دمایی ساکنین است.

آسایش حرارتیآسایش حرارتی که به رضایت شخص از دمای محیط اطرافش مربوط میشود، از چندین عامل تاثیر میپذیرد که در ادامه به هر یک اشاره میکنیم:

۱- دمای هوا

۲- سرعت گردش هوا

۳- رطوبت نسبی

۴- دمای تابشی

دمای هوا

LEED پروژه های خانگی را تشویق میکند تا از سیستم های چند بخشی برای سرمایش و گرمایش استفاده کنند تا به ساکنین اجازه دهد که دمای یک فضا را بر حسب درجه آسایش دریافتی تنظیم کنند. در پروژه Sunset Green House هیتر هایپر چهار تنی و پنج بخشی میتسوبیشی، با سیستمی بر اساس پمپ گرمایشی معکوس کار گذاشته شده است. این سیستم بهره وری انرژی بالایی دارد و البته با وجود سرعت متغیر کمپرسور و با رسیدن به نقاط [هدف] تنظیم شده میزان متعادلی از سرما و گرما را به وجود می آورد.

اما دمای هوا تنها با سرمایش و گرمایش مکانیکی احراز نمیشود این پروژه همچنین راه کارهایی را پیاده کرده است تا با روش های غیر فعال دما را آن جا که میخواهیم نگه داریم.

یکی از پنج ترموستاتی که سیستم سرمایش گرمایشی میتسوبیشی را کنترل میکند.

آسایش حرارتی در پروژه مسکونی با گواهینامه LEED

• پنجره های با کیفیت از دریافت گرمای خورشیدی جلوگیری میکنند

• سایه انداز های خورشیدی اتوماتیک که از پارچه ای با کارایی و عملکرد بالا ساخته شده اند که در حالی که به دید لطمه وارد نمیکنند اما میزان گرمای دریافتی خورشیدی را توسط سیستم اتوماتیک ELAN [ سیستم کنترل از راه دور ] که آنها را به طور خودکار باز و بسته مینماید کاهش میدهند. عایق کاری درست این خانه باعث شده تا بدون آلودگی و به طور طبیعی خانه در زمستان گرم و در تابستان خنک تر بماند.

سایه انداز خورشیدی ( از برند Phifer) که از پارچه با کیفیت و عملکرد بالا برای کنترل دریافت گرمای خورشیدی ساخته شده است

آسایش حرارتی در پروژه مسکونی با گواهینامه LEED

آسایش حرارتی در پروژه مسکونی با گواهینامه LEED

سرعت گردش هوا

حرکت هوا گرمای دریافتی که توسط ساکنین درک میشود را کاهش میدهد. برنامه LEED روی پروژه هایی که با کمک فن های سقفی در هر اتاق و در فضاهای مختلف زندگی با برچسب Energy Star تجهیز شده اند را ارزش گذاری میکند. اما همه فن ها یکسان ساخته نشده اند و عادت های ساکنین گاهی به افزایش استفاده انرژی به جای کاهش آن منجر میشود. بر اساس یک مقاله منتشر شده در سال ۲۰۱۳ از Green Building Advisor « همان طور که یک نسیم باعث خنک شدن شما میشود یک پنکه سقفی میتواند باعث خنک تر شدن نیز بشود اما فقط در صورتی که به اندازه کافی به آن نزدیک باشید تا هوایی را که به سمت شما جریان یافته است احساس کنید. اگر نتوانید آن را حس کنید پنکه عملکرد درستی ندارد.» این مقاله در ادامه اثبات میکند که یکی دیگر از مخاطرات پنکه های سقفی وجود موتورهای آنهاست که در بعضی گرمای بسیار شدیدی ایجاد میکند، مسئله ای که برخلاف خواسته سرمایشی مورد نظر ساکنین عمل میکند.

پنکه های بیگس به راه حلی رسیده اندکه با هر دو نقطه ضعف احتمالی پنکه های سقفی مقابله کنند. پنکة بیگس هایکو با بهره ترین پنکه موجود دارای برچسب Energy Star است. سازندگان این پنکه مبدع تکنولوژی برتر SenseMe هستند که دما و رطوبت موجود را بررسی میکند و با تغییر شرایط سرعت پنکه نیز تنظیم میشود. مدیدریت شرکت میکوید « خانه ها [به خصوص در بعضی شهرهای آمریکا] به طور معمول بیشتر از سه پنکه دارند اما این پنکه ها هوشمند تر و حتی خوش قیافه تر از پنکه هایی که در خانه مادر مادربزرگتان بوده اند نیستند. درسالهای اخیر شاهد ترموستات ها و چراغ های هوشمند بوده ایم اما همچنان باید برای روشن کردن پنکه سقفی از کلید آن استفاده کنیم. فناوری SenseMe همه چیز را تغییر میدهد.» بر طبق گفته این شرکت SenseMe میداند شما چه زمان وارد خانه یا از آن خارج میشوید و پنکه را به طور اتوماتیک روشن و خاموش میکند. بر اساس دپارتمان انرژی آمریکا استفاده از یک پنکه سقفی به شما این اجازه را میدهد تا تنظیمات ترموستات را حدود ۴ درجه بدون اینکه راحتی شما را تحت تاثیر قرار دهد افزایش دهید.

پنکه سقفی هایکو از چوب بامبو کاراملی

آسایش حرارتی در پروژه مسکونی با گواهینامه LEED

رطوبت نسبی

LEED درخواست میکند که یک پروژه وسایل گرمایش و سرمایشی خود را بر اساس حجم دمایی واقعی و با استفاده از برآوردهای استاندارد صنعتی که توسط ACCA تصدیق و توسعه داده شده است، اندازه گیری کند. ACCA ششرکت خصوصی ک استانداردهای HVAC را برای طراحی وعملکرد به وجود میآورد و تایید میکند که اندازه سیستم های گرمایشی و سزمایشی بیشتر از حد مجاز نیست. و چرا این مساله مهم است : زیرا یک سیستم تهویه هوای بزرگ به سرعت به نقطه هدف میرسد و این چرخه هنگامی که ترموستات احساس کند شرایط از حد قابل قبول فراتر رفته است از حرکت باز می ایستد و در نتیجه باعٍ میشود تا دستگاه بارها روشن و خاموش شود. این چرخه خاموش و روشن میتواند باعث بروز مشکلات رطوبتی در منزل شود. سیستم ایده آل میتواند در مود خشک کار کند که در آن رمای سیم پیچ کمی پایین تر از نقطه شبنم هوا یبازگشتی نگه داشته شود تا رطوبت ناخواسته را از خانه خارج کند

دمای تابشی

این دما به گزمای ساطع شده از سطوح اطرافمان اشاره دارد. LEEDاز طریق اعتباراتی که هدفشان کاهش اثر جزیره ای گرماست به تاثیر دمای تابشی اشاره میکند. این مساله وقتی اتفاق می افتد که همه سطوح در اطراف از خورشید انرژی گرمایی دریافت میکنند و سپس آن انرژی را به اطراف میتابانند. با کاهش این اثر دیگر لزومی به کار مداوم و زیاد سیستم های تهویه ای درخانه نیست. بعضی راه کار ها عبارتند از رنگ آمیزی روشن سقف ها، مکان های تردد ماشین ها و پیاده روها و درنظر گرفتن سایه بان برای سخت افزارها. Sunset Green Home نیز برای کاهش این پدیده از یک مسیر ماشین رو با سنگ ریزه قابل نفوذ استفاده کرده است.

آسایش حرارتی در پروژه مسکونی با گواهینامه LEED

در آخر : لازم نیست شما به دنبال گواهینامه LEED برای گرفتن تصمیمات هوشمندانه که بهره وری انرژی و مالی را به همراه آسایش حرارتی به دنبال دارد باشید. وقتی به دنبال نصب یا به روز رسانی سیستم گرمایشی و سرمایشی خود هستید سیستم های چند بخشی یا Multi zone را در نظر بگیرید که علاوه بر اینکه هوای محیط های بسته را به حرکت درمی آورد اجازه بهره وری انرژی را در نقاط حرارتی بیشتری بدهد و رطوبت را دور نگه دارد به طوری که اندازه سیستم شما را فراتر از حد معینی افزایش ندهد در این صورت هم شما و هم جیبتان راحت تر خواهید بود و به علاوه شما از اثرات بد روی محیط زیست اطرافتان هم کاسته اید. این مسئله یک [معامله] برد- برد- برد در اصل پایه ای سه گانه ی اثرات اقتصادی، انسانی و محیط زیستی خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.