انجام پروپزال و مقاله

 

چگونه پروپوزال کارشناسی ارشد بنویسیم؟

تحقیق و پژوهش آخرین تلاش شما در نتیجه رساندن و گرفتن مدرک تحصیلی است که بیشتر در زمان تحصیل در کارشناسی ارشد و دکتری نیازمند آن هستید. گام نخست درنگارش و تدوین پایان نامه  و مهم ترین و اصلی ترین ارکان یک کار تحقیقی و پژوهشی، طرح تحقیق یا همان پروپوزال است.بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران تازه کار درک درستی از معناء، کارکرد و اهمیت پروپوزال پژوهشی ندارند قبل از آغاز بحث اگر بخواهیم توضیح دهیم پروپوزال چیست؟ و یک تعریف دقیق و درست از پروپوزال ارشد ارائه کنیم می توان گفت پروپوزال نقشه انجام تحقیق برای عملیاتی کردن یک پروژه تحقیقاتی است. حال این پروژه می تواند یک طرح تحقیقاتی وسیع در سطح یک منطقه یا کشور باشد و یا یک پایان نامه ی کارشناسی ارشد.

در انجام پروپوزال این نکته ضروری میباشد :

در انجام پروپوزال  این نکته ضروری میباشد که نگارش پروپوزال دقیق، درست و منطقی میتواند محقق را از چالشها و مشکلات بعدی  در مسیر انجام پایان نامه  نجات دهد، کیفیت پژوهش نسبت مستقیمی با کیفیت پروپوزال دارد. پروپوزال بد حتی  اگر به تصویب هم برسد پروژه را خراب می کند.

پروپوزال خوب :

پروپوزال خوب، برعکس، نه تنها موفقیت پروژه و رساله را نوید می دهد، بلکه کمیته پروژه را نیز در به رسمیت شناختن شما به عنوان پژوهشگری توانا  تحت تأثیر قرار می دهد. درنتیجه می توان اینطور بیان کرد پروپوزال ارشد و پایان نامه مکمل یکدیگر هستند و هرگونه سهلانگاری درانجام پروپوزال باعث اشتباه و سردرگمی شما و در نتیجه  انجام نشدن پایان نامه بر مبنای خواستههای اولیه درج شده در پروپوزال خواهد شد پس بهتر است برای نوشتن پروپوزال خود وقت صرف کنید.

دغدغه های پروپوزال :

با توجه به اینکه انجام پروپوزال یکی از دغدغه های دوره تحصیل دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری میباشد لذا جهت اطلاعات بیشتر دانشجویان عزیز نحوه نگارش پروپوزال ارشد را به استحضار می رسانیم و به بررسی و توضیح قسمتهای اصلی پروپوزال خواهیم پرداخت. برای نگارش هرچه بهتر این مهم و انجام یک پروپوزال کارآمد و اثرگذار شما می توانید برای دریافت مشاوره و راهنمایی، انجام و ویرایش پروپوزال فرم ثبت سفارش موسسه مشاوران کبیر را تکمیل فرمایید.

معیارهای انتخاب یک موضوع تحقیقاتی:

اولین اقدامی که برای انجام پایان نامه ارشد باید انجام دهید انتخاب یک موضوع است برای آشنایی با نحوه انتخاب موضوع لطفا مقاله چگونه موضوع پایان نامه انتخاب کنم را بخوانید. در واقع می توان گفت مهم ترین بخش در پروپوزال  قسمت موضوع است.

قسمت‌های اصلی یک پروپوزال کارشناسی ارشد :

استاندارد کاملاً تعریف شدهای برای نگارش یک پروپوزال وجود ندارد. ساختار پروپوزال بر اساس موضوع و نیاز سازمانها و بنا بر هدفی که از آن دارید و یا به مقتضای رشته تحصیلی شما می تواند قدری تغیر کند. برخی از سازمانها یا نهادها و تحصیلات تکمیلی دانشگاه برای پایان نامه های ارشد یا دکترا فرمت مشخصی دارد که باید در آن زمینه ارائه شود. بنابراین بهتر است که از همان ابتدا فرم مربوطه را دریافت کنید و به بررسی نمونه انجام پروپوزال ها بپردازید و بعد اقدام به تهیه پروپوزال خود کنید.

 

در این راه به مشاوره نیاز دارین؟

با پرکردن فرم زیر رایگان با ما مشاوره کنید!!