مصرف انرژی ساختمان ها و شبیه سازی انرژی

0 12

مصرف انرژی ساختمان ها و شبیه سازی انرژی در پی هشدارهای ناشی از بحران انرژی و به تبع آن آلودگی محیط زیست، متخصصین حیطه های مرتبط با معماری باید مساله کارایی انرژی در ساختمان ها را در مرحله طراحی مدنظر قرار دهند. از آن جا که بخش ساختمان و مسکن حدود ۴۰ درصد مصرف انرژی کل کشور را به خود اختصاص می دهد،

استفاده بهینه از انرژی در ساختمان ها دارای اهمیت بسیاری است. از مهمترین ابزارهای موثر در این زمینه شبیه سازی رایانه ای مصرف انرژِی است.

در کشور ما به کارگیری شبیه سازی انرژی در فرآیند طراحی ساختمان توسط معماران و مهندسین ساختمان گام های نخستین خود را می پیماید. به طور کلی تصمیمات معماران در مراحل اولیه فرآیند طراحی با صرف هزینه اندک، تاثیر به سزایی در صرفه جویی مصرف انرژی و به دنبال آن کم کردن هزینه های جاری ساختمان دارد.

نرم افزارهای شبیه ساز انرژی یاری دهنده طراحان برای اتخاذ راهکارهای مناسب در فرآیند طراحی هستند.

این نرم افزارها با به عهده گرفتن انجام کارهای زمان بر، امکان آزمودن گزینه های بیشتر و بازنگری چند باره آنها برای دست یابی به ساختمانی بهینه از جنبه های مختلف را فراهم می آورند.

1
از طرفی بالا بودن هزینه سرمایه گذاری و دوره بازگشت سرمایه طولانی در پروژه های بهینه سازی مصرف انرژی ساختمان ها ارزیابی دقیق راهکارهای کاهش مصرف انرژی را قبل از اجرا ضروری کرده است.

به دلیل گستردگی پارامترهای دخیل در مصرف انرژی تصمیم گیری در رابطه با راهکارهای طراحی بدون استفاده از ابزارهای شبیه سازی امکان پذیر نیست.
طی ۵۰ سال اخیر بیش از صدها برنامه شبیه سازی مرتبط با مبحث انرژی در ساختمان توسط سازمان های مختلف طراحی و استفاده شده اند. با توجه به ماهیت رشته های مرتبط با معماری به نظر می رسد آن چه سبب می شود مهندسین و طراحان ساختمان به ندرت فن آوری شبیه سازی را در فرآیند طراحی به خدمت گیرند،

پیچیدگی استفاده برای کاربر و نیاز به مهارت و دانش تخصصی در برخورد با این گونه نرم افزارها می باشد.

در میان نرم افزارهای شبیه سازی مصرف انرژی، در سال های اخیر نرم افزار دیزاین بیلدر به عنوان یکی از مجهزترین نرم افزارهای شبیه سازی انرژی، به دلیل قابلیت های فراوان، دقت بالای شبیه سازی و در عین حال سادگی کار با این نرم افزار، هم در مجامع دانشگاهی پیشرو جهان و هم در شرکت‌های معماری و مهندسی به یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای شبیه سازی انرژی تبدیل شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.