معرفی گرس هاپر

0 58

معرفی گرس هاپر

گرس‌هاپر یک زبان برنامه‌نویسی بصری است که توسط david rutten در مؤسسه robert mcneel و همکاران توسعه یافته است. گرس‌هاپر در برنامه راینوسروس تری‌دی اجرا می‌شود. برنامه‌ها با کشیدن قطعه‌ها بر روی صفحه ساخته می‌شود. خروجی به این مولفه‌ها و سپس به ورودی از اجزای پس از آن متصل می‌شود. گرس‌هاپر به طور عمده برای ایجاد الگوریتم‌های مولد مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از اجزای گرس‌هاپر هندسه‌های دو بعدی و سه بعدی ایجاد می‌کنند. بعضی از آنها انواع دیگری از الگوریتم‌ها از جمله عددی، متنی، صوتی و تصویری و برنامه‌های کاربردی لمسی را ایجاد می‌کنند.

گرس هاپر

“در میان دانشجویان. راینو که ابزار مدل سازی McNeel می‌باشد در طراحی معماری در دنیا شناخته شده است.. به عنوان یک پلاگین راینو، گرسهاپر با یک محیط مدلسازی قدرتمند و همه‌کاره که توسط حرفه‌ای‌های طیف متنوعی از رشته‌ها شامل معماری، مهندسی ، طراحی_محصول و غیره استفاده می‌شود (همان راینو) یکپارچه و هماهنگ است. ترکیب راینو و گرسهاپر امکان تعریف کنترل دقیق پارامتریک (Parametric) بر مدلها، قابلیت کنکاش در جریان طراحی_مولد (Generative design)، و سکویی برای توسعه سطح بالاتری از منطق برنامه_نویسی را برای ما فراهم می‌کند. همه در یک رابط کاربری خوانای گرافیکی. محیط گرس‌هاپر راهی مستقیم را برای طراحی بدون نیاز به یادگیری به اسکریپت فراهم می‌کند. اولین نسخه از گرس‌هاپر، به نام تاریخچه صریح در آن زمان، در اصل در سپتامبر ۲۰۰۷. منتشر شد. در واقع در مرحله آزمایشی و به صورت دانلود رایگان و بدون تاریخ انقضا ارائه شده.

داده‌ها در گرس هاپر جزء به جزء از طریق اتصال سیم که همیشه توسط گرفتن خروجی دستور و وصل کردن آن به ورودی دستور بعدی منتقل می‌شود.داده‌ها می‌توانند یا به صورت یک ثابت تعریف شده، و یا می‌توان آن را از راینو یا یک فایل بر روی کامپیوتر وارد کرد. داده‌ها همیشه در پارامترها ذخیره شده و می‌توان به طور شناور آنها را به یک جزء به عنوان ورودی یا خروجی متصل کرد.

گرس هاپر

گرس هاپر

گرس هاپر

اینترفیس (Interface) این پلاگین شامل دو قسمت اصلی به نام های Component Palettes و Convas است و از زمانی که گرس هاپر به راینو اضافه شده است طرح بندی پنجره اصلی به صورت حداقل (ساده و کاربردی) نگه داشته شده است.

  • Component Palettes:

همه دستورات گرس هاپر داخل این قسمت وجود دارند و به صورت گروهی در تب های (Tab) مختلف دسته بندی شده اند. افزونه های (Add-ons) گرس هاپر نیز بعد از نصب به این قسمت اضافه می شوند و با درگ کردن در پنجره Convas قرار می گیرند.

  • Convas:

این قسمت محیط کار با ابزارهای گرس هاپر و چیدمان آنها کنار همدیگر برای تشکیل یک الگوریتم است به راحتی می توان این محیط را از قسمت Convas Toolbar کنترل کرد.

گرس هاپر

گرس هاپر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.