نرم افزار Elements جهت ویرایش فایل های اقلیمی

7 118

نرم افزار Elements جهت ویرایش فایل های اقلیمی

نرم افزار elements یک نرم افزار رایگان برای ساخت ، ویرایش و مشاهده فایل های آب و هوایی با فرمت هایی چون EPW جهت استفاده در مدلسازی انرژی ساختمان می باشد.

مشکلی که همواره متخصصان و محققان بخش انرژی و ساختمان کشور با آن درگیر بوده اند، نبود فایل های اقلیمی معتبر و بروز در فرمت هایی چون epw و bin (و در فرم های کلی تری مانند TMY2 و TMY3) جهت استفاده در نرم افزارهای معتبر شبیه سازی انرژی بوده است.

برخی از شهرهای کشور، از سال ها پیش دارای ایستگاه های هواشناسی مجهزی بوده اند و در نتیجه دسترسی به داده های آب و هوایی گسترده و در نتیجه ساخت این گونه فایل ها برای آنها امکان پذیر است. برای نمونه جناب آقای دکتر عبدالاسلام ابراهیم پور با تولید نرم افزاری به نام TmyCreator فایل های اقلیمی ۶ شهر کشور (تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، بندعباس و یزد) را تولید کرده اند که از سایت دپارتمان انرژی امریکا (در جاوید انرژی نیز موجود است) قابل دانلود است. و

ولی برای شهرهای کوچکتری چون فیروزکوه،،لاهیجان، مراغه، خوی، زابل، مریوان و صدها شهر دیگر پیدا نمودن یا ساختن فایل اقلیمی کاری بسیار دشوار است.

نیاز است در کشور با همکاری سازمان ها و وزارت خانه هایی چون سازمان هواشناسی، وزارت نفت و نیرو، داده های مورد نیاز برای شهرهای مختلف استخراج و بصورت رایگان در اختیار متخصصین حوزه انرژی قرار گیرد. امری که در بسیاری از کشورهای دنیا شاهد آن هستیم.

نرم افزار Elements جهت ویرایش فایل های اقلیمی

نرم افزار Elements جهت ویرایش فایل های اقلیمی

 

در برخی نرم افزارهای داخلی، بانک اطلاعاتی از داده های آب و هوایی شهرهای کشور وجود داشته است که با بررسی بسیاری از آنها، شاهد نواقص متعددی در آنها بوده ایم.

برای مثال در نسخه فارسی سازی شده نرم افزار eQUEST که توسط سازمان بهینه سازی کشور منتشر گشت، فایل های tmy2 بیش از ۲۰۰ شهر کشور گنجانده شده است ولی با بررسی این فایل ها متوجه شدیم داده های مربوط به تابش در آنها آورده نشده است و سه ستون مربوط به تابش Global Horizontal، مستقیم و پراکنده (۳ ستون و ۸۷۶۰ سطر) دارای داده صفر است!! در بسیاری از نرم افزارهای داخلی دیگر نیز تنها داده های آب و هوایی مربوط به طراحی (حداقل و حداکثرها) و نه شبیه سازی؛ آورده شده است.

نرم افزارهایی چون meteonorm کمک شایانی به ساخت فایل های اقلیمی نموده اند ولی در نهایت اگر داده دقیق مدنظر شما باشد و در نرم افزار meteonorm ایستگاه هواشناسی شهر شما موجود نباشد (اتفاقی که برای اکثریت شهرهای کشور می افتد)؛ مجبور خواهید بود تنها بواسطه مختصات جغرافیایی، داده های مورد نیاز را تولید و در قالب فرمتی مانند epw استخراج نمایید. تولید داده های مربوط به تابش می تواند بواسطه اطلاعات ماهواره ای باشد ولی داده هایی چون دمای خشک و مرطوب از طریق روش های میانیابی و برون یابی بین ایستگاه های مجهز مجاور استخراج می گردد.

حال راهکار چیست؟

نرم افزار Elements جهت ویرایش فایل های اقلیمی
راهکار اصلی، دست بکار شدن مسئولین و تشکیل کمیته هایی متشکل از اعضا و متخصصین سازمان ها و مجموعه های درگیر با مبحث انرژی در کشور است که بانک اطلاعاتی دقیقی از اینگونه فرمت های اقلیمی تولید نمایند که کمک شایانی به روند بهینه سازی انرژی در ساختمان های کشور خواهد نمود.

راهکار موقت که اندکی زمان بر است، تولید این فایل ها توسط کاربران نرم افزارهای شبیه سازی انرژی می باشد. شما می توانید درخواست خود را در سایت سازمان هواشناسی مبنی بر گرفتن داده های ساعتی ایستگاه مورد نظر خود برای چند سال متوالی اعلام نمایید.

اگر دانشجو هستید احتمالا بصورت رایگان و در غیر این صورت با پرداخت هزینه (که کم هم نمی باشد!) در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

برای ساخت فایل های TMYیا Typical Metrological Year همانگونه که از نامش پیداست نمی توان تنها از داده های یک ساله استفاده کنید و روش هایی برای تولید داده های مربوط به یک سال متداول همچون روش sandia وجود دارد که برای کاربران مبتدی بسیار دشوار و زمان بر خواهد بود. پیشنهاد می کنیم سالی را که میانگین داده های دمایی، رطوبت و ... آن نزدیک تر به میانگین کل سال های موجود است انتخاب نمایید.

برای داده های تابشی اگر مقادیر اندازه گیری شده برای ایستگاه موجود بود که از آن استفاده کنید (عمدتا موجود نیست) و در غیر این صورت می توانید از نرم افزارهایی که بر اساس موقعیت جغرافیایی و معادلات تئوری میزان تابش را در منطقه تخمین می زنند استفاده نمایید (حتی در نرم افزار کریر این کار انجام می شود). حال می توانید داده های خود را مرتب و در نرم افزاری مانند اکسل وارد نمایید. در اینجا نوبت به استفاده از نرم افزار ELEMENTS می رسد.

نکته بسیار جالب این نرم افزار تعریف ثابت یا متغیر بودن داده است. این بدان معنی است که اگر شما برای مثال دمای خشک و رطوبت نسبی را به عنوان پارامترهای ثابت تعریف کنید، لازم نیست پارامترهایی چون دمای نقطه شبنم و دمای مرطوب را بصورت دستی وارد نمایید و نرم افزار elements با توجه به نمودار سایکومتریک آنها را محاسبه و در سلول مربطه قرار می دهد و در نتیجه در زمان بسیار صرفه جویی خواهد گشت.

جدا از آنکه گزینه های مختلف دیگری همچون offset و normalize کردن در سرعت بخشیدن به کار شما بسیار موثرند. شما می توانید داده های خود را که در نرم افزاری مانند اکسل مرتب کرده بودید به راحتی در سلول های موجود در elements کپی نمایید و در نهایت با زدن گزینه save as فرمت خروجی را (مانند epw) انتخاب و ذخیره نمایید.

در ادامه نرم افزار Elements جهت ویرایش فایل های اقلیمی  ورژن ۱٫۰٫۶ برای دانلود آماده شده است

 

عنوان  نرم افزار Elements جهت ویرایش فایل های اقلیمی
کد فایل A10
 حجم  ۱۸مگ در حالت فشرده
نوع دانلود نرم افزار Elements
کاربرد ویرایش فایل های اقلیمی
قیمت رایگان
لینک دانلود Download نرم افزار Elements
پسورد www.bavaghar.com
7 نظرات
 1. امیر حسین اسلامی می گوید

  سلام , بنده از این نرم افزار استفاده کردم وداده های ایستگاه رو وارد و خروجی epw گرفتم اما مشکلی که هست زمانی که اطلاعات را به دیزاین بیلدر وارد کردم ,موقع شبیه سازی نرم افزار اروری مربوط به دیتاهای هواشناسی میداد و متاسفانه شبیه سازی انجام نمی شد

  1. مهیار پیر باوقار می گوید

   سلام.
   خروجی تهیه شده از نرم افزار هایی همچون Meteonorm ، Elements ایتدا باید توسط خود نرم افزار دیزاین بیلدر به فرمت های مورد قبول دیزاین بیلدر تبدیل بشه.
   در مطلبی با عنوان “آموزش نرم افزار Meteonorm ” بعد از تهیه فایل های آب هوایی به چگونگی استفاده از این فایل ها و تبدیل فرمت ها در نرم افزار دیزاین بیلدر پرداختیم.

 2. دادستان مرضیه می گوید

  معرفی نرم افزار های مرتبط با انرژی یکی از بهترین کارهای سایت شماست.
  تشکر از شما

 3. امیر حسین می گوید

  اگر منظور شما ایجاد فایل های_stat_ddy_auditهست بنده با ودر استاتیک ایجاد کردم و در قسمت لوکیشن دیزاین بیلدر فایل ها رو وارد و تنظیمات مربوطه رو ایجاد کردم ,اما متاسفانه اروری مربوط به دیتاها میدهد به اسم fatal

  1. مهیار پیر باوقار می گوید

   داده های اقلیمی چه شهری مد نظرتون هست؟

   1. امیر حسین می گوید

    داده های شهر شاهرود را با متونورم ایجاد کردم ودر نرم افزار دیزاین بیلدر کاملا قابل استفاده است اما وقتی داده ها را با المنت ویرایش میکنم و وارد میکنم نرم افزار موقع شبیه سازی ارور میدهد

    1. مهیار پیر باوقار می گوید

     احتمالا تو داده هایی که وارد می کنید.یه مشکلی هست که نرم افزار با تناقض روبرو میشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.