eQUEST شبیه سازی معماری

نرم افزار eQUEST

 eQUEST

هدف این نرم افزار، تحلیل تفسیری از فن آوری روز با استفاده از برجسته‌ترین تکنیک های بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان است. این نرم افزار از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی را در روند شبیه سازی به عهده می‌گیرند.

 

این نرم افزار، راهبرهای مختلفی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا بتواند ساختمان مدنظر خود را طراحی نموده و نتایج شبیه سازی مدنظر خود را بررسی نماید.
این نرم افزار، نرم افزاری مفید، سریع و آسان برای تحلیل مصرف انرژی در ساختمان می‌باشد.
 
 
equest
هم اکنون افراد زیادی از نسخه انگلیسی این نرم افزار در سراسر دنیا استفاده می‌کنند. موتور محاسباتی این نرم افزار DOE-2.2 است که نسخه توسعه یافته از DOE-2 می‌باشد.
از آنجایی که DOE-2 در طول سال‌های گذشته بصورت گسترده در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است، می‌توان از صحت محاسبات و نتایج آن اطمینان داشت.

 

یکی از مشکلات اساسی تحلیل مصرف انرژی در ساختمان، نیاز به دانش زیاد و تجربه در پیچیدگی‌های محاسباتی در این زمینه است.
این مشکلات باعث هزینه و زمان بر شدن این تحلیل می‌شود. بنابراین تکرار محاسبات و مقایسه نتایج آنها همراه با تغییرات طراحی ساختمان امری مشکل ساز خواهد بود.
نرم افزار eQUEST این مشکلات را تا حد امکان برای کاربران خود کاسته است. این نرم افزار دو فرآیند هدایت مختلف برای کاربران تامین می‌کند.
در این هدایت‌کننده‌ها (Wizard) گزینه‌های مختلف انتخاب اطلاعات مربوط به طراحی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا کاربر مرحله به مرحله طراحی خود را تکمیل نماید. ا
ین نرم افزار بگونه‌ای تدوین شده است که خود کاربر را گام به گام برای تامین اطلاعات مورد نیاز موتور محاسباتی DOE-2 پیش می‌برد.

 

نسخه‌ای که برای دانلود آماده شده است، هر دو نسخه انگلیسی و فارسی‌سازی شده را در برمی‌گیرد.
بومی سازی توسط شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور انجام شده و فایل‌های اقلیمی تعداد زیادی از شهرهای کشور (TMY2) در نرم‌افزار eQUEST موجود است.
با توجه به پیچید‌‌ه‌گی نصب نسخه فارسی، آموزش نصب را نیز برای شما آماده نموده و قابل دانلود است. همچنین pdf های آموزشی به صورت فارسی نیز در فایل دانلودی موجود است.

 

[Image: نسخه انگلیسی نرم افزار equest]

 

دانلود سخه انگلیسی ۳٫۶۵

 

 

نسخه فارسی نرم افزار equest

 

نسخه فارسی
 این نرم افزار که سال‌ها توسط دپارتمان انرژی امریکا حمایت می‌شد، با عرضه شدن نرم افزار energyplus توسط دپارتمان انرژی، بگونه‌ای جای خود را به آن داد
ولی هنوز نیز با توجه به interface گرافیکی مناسب این نرم افزار رایگان، افراد زیادی ترجیح می‌دهند تا زمانی که اهداف آنها با eQUEST تامین می‌شود،
به کار با این نرم افزار ادامه دهند. برای آشنایی بیشتر با این نرم افزار و مشاهده فایل‌های آموزشی و پروژه‌های نمونه، به سایت   این نرم افزار مراجعه نمایید.

 

نکته: برای نصب نسخه فارسی در ویندوزهای ۶۴ بیت، مسیرهای موجود در فایل path (در ویدیوی راهنما توضیح داده شده است) باید به صورت زیر تغییر نماید:

 

“C:\Program Files (x86)\RTL eQUEST\eQUESTnew.cmd”
“c:\Program Files (x86)\RTL eQUEST”

 

توجه : نسخه ۳٫۶۵ نرم افزار eQUEST (آخرین نسخه منتشر شده تا آبان ۹۴) اضافه گشت. دقت گردد نسخه ۳٫۶ فارسی سازی شده است.

 

مهیار پیر باوقار
معمار، علاقه مند به مباحث انرژی و معماری پایدار متخصص نرم افزار های شبیه سازی معماری ( تریدی مکس، رویت، ویری و...) مسلط به نرم افزار های شبیه سازی انرژی ( دیزاین بیلدر، اکوتکت و...)
http://www.bavaghar.com

4 دیدگاه در “نرم افزار eQUEST”

  1. با سلام .
    بنده دانشجوی مهندسی شیمی هستم . موضوع پایان نامه من در ارتباط با ممیزی انرژی برای ساختمان هاست که تنها موضوع انتقال حرارت با رشته ی خودم سازگاره . بنابراین مجبورم برخی مباحث مربوط به عمران و معماریو خودم حل و فصل کنم . سوال من از شما اینه که نرم افزار باenergyplus کار کنم یا equest. چون خودم هر دو رو روی سیستم نصب کردم ولی با energy plus شروع کردم که متاسفانه بسیار نرم افزار پیچیده ایه و احتیاج به زمان گذاشتن زیادی داره و من هم وقتم محدوده. لطفا راهنماییم کنید . سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *